BA+421 918 997 473 Objednávky na predoperačné vyšetrenia a operácie
BA+421 911 546 064Pooperačné kontroly a ambulancia
BB+421 917 915 380Banská Bystrica
Blog

aktuality z iClinic

Pozor! Zlé videnie v tme a za šera je nebezpečné

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Pozor! Zlé videnie v tme a za šera je nebezpečné

Ak sa spoliehate na to, že je normálne, že vidíte horšie, keď sa zotmie alebo keď je napríklad kvôli šeru zhoršená viditeľnosť, máte pravdu len čiastočne. Zdravé oko je schopné sa tme prispôsobiť a my tak dokážeme rozlišovať minimálne obrysy. Ak však trpíte šeroslepotou, máte problém. Noc pre vás môže znamenať nebezpečenstvo.

Ak máte problém s videním v tme, neváhajte a navštívte očného lekára. Zhoršené videnie môže súvisieť s prirodzeným starnutím organizmu. Môžete ale tiež trpieť hneď niekoľkými očnými ochoreniami, o ktorých možno ani netušíte. Zhoršené videnie v tme môže spôsobovať šeroslepota, krátkozrakosť, šedý zákal aj vekom podmienená degenerácia makuly.

V dnešnom článku sa dočítate:
  • Čo je to retinopatia a čo „ľudová“ šeroslepota
  • Ako spoznáte, či ste schopní šoférovať v noci
  • Ako si zlepšiť nočné videnie


Retinopatia je nebezpečná

Za videnie v tme je v oku zodpovedná sietnica. Ak je zdravá, dokáže sa relatívne rýchlo prispôsobovať na pozeranie v tme, aj pri prechode zo svetla do tmy. Najčastejšie spôsobuje problémy s videním v tme šeroslepota. Rozlišujeme odbornú šeroslepotu – retinopatiu a „ľudovú“ šeroslepotu. Retinopatia na rozdiel od tej ľudovej šeroslepoty môže byť vážnym problémom. Kým väčšina z nás by šeroslepotu definovala ako problém s videním v tme, v skutočnosti ide o viac. Pri retinopatii totiž postupne odumierajú svetlo spracúvajúce bunky. To sa prejavuje postupným ubúdaním zorného poľa. Posledným štádiom tohto ochorenia je úplná slepota. Zlou správou je, že dedičná retinopatia sa zatiaľ nedá liečiť a tak pacientovi ostáva len si dávať pozor a nedostávať sa do nebezpečných situácií.

Naopak, ľudová šeroslepota býva často „len“ výsledkom zlej životosprávy. Očný lekár dokáže zistiť pravdepodobnú príčinu jej vzniku. Väčšinou sa jedná o nedostatok vitamínu A. Ten je možné doplniť relatívne rýchlo a pohodlne. Buď konzumovaním vybraných druhov potravín – napríklad pečienky, mlieka, syrov, brokolice či špenátu, alebo výživovými doplnkami.


Najväčším problémom je šoférovanie

Otázka šoférovania je práve počas jesene a zimy veľmi aktuálna. Dni sú kratšie, noci dlhšie, častejšie sa tvoria hmly aj dažďové zrážky. Šoférovanie je tak z pohľadu možných nástrah nebezpečnejšie ako na jar či v lete. Ľudia trpiaci šeroslepotou by si mali veľmi dobre rozmyslieť, či a kedy sadnúť za volant. Tma ich na jednej strane mimoriadne vyčerpáva, ale hlavne ich reakcie sú podstatne pomalšie, ako u ľudí s kvalitným zrakom. A to môže mať fatálne následky nielen pre vodiča, ale aj iných účastníkov cestnej premávky.

Okrem samotnej tmy robia v noci problém aj svetlá. Na jednej strane oproti idúcich vozidiel, na druhej strane svetlá z vonkajšieho prostredia – lampy, výklady predajní, svietiace billboardy popri ceste a podobne. To všetko ešte viac znepríjemňuje šoférovanie vodičom, ktorí majú problém s nočným videním.


Špeciálne okuliare aj operácia

Vyššie sme spomínali, že na pravú šeroslepotu zatiaľ nie je vyvinutá účinná liečba. Ak je ale za zhoršeným videním v tme či za šera krátkozrakosť alebo šedý zákal, zbaviť sa ich je relatívne jednoduché. Absolvujte operáciu očí. Vďaka nej sa natrvalo zbavíte korekčných pomôcok a čo je ešte dôležitejšie, získate kvalitný zrak. Rýchlo, bezbolestne a natrvalo.

Ak trpíte ľudovou šeroslepotou, výrazne vám pri šoférovaní môžu pomôcť špeciálne okuliare so žltým filtrom. Tie sú vhodné počas jazdy v hmle, daždi, pri stmievaní aj v tme. Žlté filtre umožňujú jednoduchšie rozlišovať kontrasty aj detaily objektov.  Okuliare na nočné videnie redukujú ostré svetlá, odlesky z cesty, odstraňujú únavu očí a zvyšujú celkovú bezpečnosť jazdy v tme či za zníženej viditeľnosti.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 
Kontakt

Objednajte sa bezplatne na konzultáciu

BRATISLAVA
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)

+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)

BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri